Feeder: Jak dobry kołowrotek feederowy może pomóc Ci złapać więcej ryb!

Czym jest feeder? Pojęcie to zostało wprowadzone do wędkarskiego języka kilka lat temu. Jest to nic innego niż popularne łowienie „z gruntu”. Zestaw w całości układa się na dni oraz przytrzymuje przynętę w jednym miejscu. Tego typu metoda jest łatwiejsza niż łowienie „na spławik”. W prostszy sposób można utrzymać przynętę w miejscu, a jest to szczególnie ważne. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, dobry kołowrotek do feedera to jeden z podstawowych elementów wyposażenia.

Gdzie kupić dobry kołowrotek?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku wędzisk, kołowrotki feederowe są dopasowane do obciążeń, które występują w tej metodzie. W odróżnieniu od łowienia spławikowego cały zestaw ma zdecydowanie większą masę. To wszystko sprawia, że wybór sprzętu jest tutaj kluczowy. W przeciwny razie możemy stracić rybę życia, a już z pewnością zmniejszą się nasze połowy. Wybierzmy więc odpowiedni kołowrotek. Feeder jest dość zróżnicowaną metodą. Możemy wędkować pickerem, wybrać method feeder, klasyczną drgającą szczytówkę, czy też elektroniczny sygnalizator brań. Renomowani producenci, tacy jak:  Daiwa, Okuma, czy DAM oferują kołowrotki do feedera o bardzo zróżnicowanych parametrach. Szeroki wybór tych produktów znajdziesz w sklepie Wielka Ryba, który posiada w swojej ofercie szeroki wybór.

Nie warto korzystać z modeli nieznanych producentów. Zwykle takie towary produkowane są w jednej fabryce, a zmieniany jest wyłącznie nadruk z nazwą dystrybutora. Można to łatwo sprawdzić na portalach aukcyjnych – często pojawiają się tam niemal identycznie wyglądające modele od różnych dystrybutorów. Dlatego też kupując kołowrotek feederowy, zwróć uwagę na to, aby wybrać sprawdzony sklep.

Kołowrotek do feedera – jakie powinien mieć parametry?

Najpierw trzeba określić, w jaki sposób planujemy wędkować. Ważne są:

  • odległość, na którą poślemy zestaw,
  • głębokość łowiska,
  • ciężar zestawu.

Zasada jest prosta: im dalej i głębiej, tym musimy więcej zainwestować w sprzęt. W sklepie Wielka Ryba https://wielkaryba.pl/kolowrotki-feederowe znajduje się duży wybór kołowrotków feederowych od renomowanych producentów. W razie kłopotów z wyborem fachowi sprzedawcy doradzą, jaki sprzęt kupić.

Ilość łożysk

Ten parametr to często chwyt marketingowy producentów. Z teoretycznego punktu widzenia, im więcej łożysk będzie miał kołowrotek do feedera, tym lepiej. Otóż: nie! Przede wszystkim liczy się jakość wykonania danego produktu. W tanich, chińskich modelach ilość łożysk może sięgnąć nawet kilkunastu. Z kolei sprzęt z wyższej półki często ma tylko 1-3.

Hamulec

Wiele kołowrotków feederowych ma tzw. wolny bieg, czyli drugi hamulec. Przełączanie odbywa się poprzez przełączenie dźwigni. Dzięki tej funkcji mamy pewność, że ryba nie odpłynie razem z wędką, gdy jest ona odłożona na podpórki. Jeden z hamulców ustawia się na „docelowy”, drugi na dużo słabszy – aby ryba mogła swobodnie rozwijać żyłkę.

Rozmiar i wielkość szpuli

Występuje wiele rozmiarów szpuli. Do dłuższych dystansów konieczny jest nieco specyficzny kołowrotek. Feeder długodystansowy, gdzie rzucamy często po kilkadziesiąt metrów, wymaga płytkiej szpuli. Pozwala ona na swobodne rozwijanie się zyłki, co znacznie wydłuża rzut.

Czy kołowrotek ma wpływ na ilość złowionych ryb?

Zdecydowanie tak! Jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wędkarskiego. Kołowrotki feederowe, które znajdziesz na w Wielkiej Rybie, to bardzo precyzyjne urządzenia. Dobry model nie zawiedzie Cię, kiedy przyjdzie zmierzyć Ci się z karpiem o wadze powyżej 10 kg. Pozwoli Ci również na szybkie holowanie zestawu, co jest szczególnie ważne na zawodach, gdzie liczy się każda sekunda. Sprzęt ma kluczowe znaczenie!