Jak zapobiegać zmarszczkom?

Profilaktyka anti-age jest bardzo ważna, bo dzięki niej można zapewnić sobie dłużej młody wygląd. Kremy przeciw zmarszczkom należy używać nie tylko wtedy, gdy pojawiają się już pierwsze zmarszczki, ale już w okresie, gdy zaczyna się proces starzenia się skóry.

Kiedy należy zacząć używanie kremów przeciwzmarszczkowych?

Panuje przekonanie, że profilaktyka przeciwzmarszczkowa będzie najlepsza po trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia. Tymczasem ta kwestia ma się nieco inaczej, bo procesy starzenia się skóry, zaczynają się już powoli po dwudziestym piątym roku życia. To wtedy właśnie brakuje w skórze kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego i z każdym rokiem te ubytki są coraz większe. Dlatego już w tym okresie najlepiej jest rozpocząć stosowanie dobrych kremów przeciwzmarszczkowych z substancjami aktywnymi. Tylko takie kosmetyki regularnie stosowane, dają gwarancję dobrych efektów. Czy wiesz, jakie są substancje anti-age, które zapewniają dobre rezultaty? To między innymi kwas hialuronowy i retinol, które cieszą się dużą popularnością w kosmetyce i są dobrze przebadane. Zanim zaczniesz ich stosowanie, warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Kwas hialuronowy można stosować w każdym wieku i do każdego typu cery

Kwas hialuronowy to bardzo dobry składnik kremów przeciwzmarszczkowych, bo jest substancją aktywną, która wykazuje silne właściwości przeciw starzeniu się skóry, a także nawilżające. Może być stosowany już w młodym wieku i używany właściwie cały czas. W miarę regularnego używania, kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki, a to wszystko dzięki temu, że ma właściwości silnie wiążące wodę. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody. Dzięki temu, że producenci stosują go w różnych odmianach, działa jeszcze skuteczniej. Postać drobnocząsteczkowa wnika głęboko w skórę i dokładnie ją nawilża, natomiast postać wysokocząsteczkowa tworzy ochronny film na skórze i wzmacnia barierę hydrolipidową.

Poznaj retinol, czyli składnik silnie regenerujący skórę

Kolejny składnik w profilaktyce przeciwzmarszczkowej, na który warto zwrócić uwagę, to właśnie retinol. To substancja aktywna, która koryguje zmarszczki i odnawia teksturę skóry. Retinol jest znany ze swoich właściwości odmładzających i dobrze przebadany. Rozjaśnia skórę, nadaje jej wypoczęty wygląd i przede wszystkim redukuje zmarszczki, nawet głębokie. Jeśli chodzi o używanie retinolu, to nie jest on tak łagodną substancją jak kwas hialuronowy i może powodować uczulenia. Dlatego zaczynając przygodę z retinolem, należy zacząć od niewielkich dawek i stopniowo je zwiększać, po to aby przyzwyczaić skórę do tej substancji. Retinol pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a tym samym poprawia jędrność i gęstość skóry. Ma właściwości złuszczające, a także wpływa na ukrwienie skóry. Ponadto jest antyoksydantem i likwiduje zmarszczki, a także przebarwienia. Gdy chodzi o pielęgnację nocną, to ten składnik ma doskonałe efekty, bo to właśnie w nocy skóra regeneruje się i naprawia. Na noc na ogół stosuje się wyższe stężenie retinolu w kremach przeciwzmarszczkowych. Czy wiesz co daje krem przeciwzmarszczkowy na noc? Uznaje się, że retinol w pielęgnacji nocnej ma lepsze efekty, a to dzięki temu, że skóra lepiej przyjmuje składniki aktywne i mocno się regeneruje w tym czasie.