Przegląd nadbałtyckich uzdrowisk: Dąbki

Polskie wybrzeże to nie tylko miejscowości wczasowo – wypoczynkowe, ale i uzdrowiska. W uzdrowiskach funkcjonują liczne sanatoria oraz ośrodki Spa, które także oferują zabiegi lecznicze na bazie lokalnych skarbów takich jak solanki czy glinki. Ludzie bardzo chętnie rozmawiają o wyjazdach do sanatorium, przy czym w praktyce nie jest z tym tak kolorowo. Oczywiste jest, że każdy kto płaci składki zdrowotne, ma chęć i prawo do uzyskania i skierowania do sanatorium w ramach NFZ. I tu zaczynają się schody, gdyż po pierwsze to lekarz decyduje czy człowiek kwalifikuje się na leczenie uzdrowiskowe (czyli musi istnieć konkretna choroba, o profilaktyce nie ma mowy), a po drugie – Narodowy Fundusz Zdrowia wciska pacjentów w system kolejek (prawie dwa, a czasem nawet i trzy lata trzeba czekać na wyjazd do sanatorium). Ponadto pacjent nie ma nic do gadania jeśli chodzi o lokalizację takiego ośrodka – może wylądować w centralnej Polsce, a marzył o pobycie nad Bałtykiem.

Kiedy nadchodzi pora na uzdrowisko?

Organizm sam wysyła sygnały. Wyraźnie mówi, że coś się z nim dzieje – nawet jeśli jest to zwykłe zmęczenie lub rozdrażnienie na tle nerwowym. Ludzie zagonieni poprzez szybki tryb życia stają się głusi na te sygnały. Bo zawsze ważniejsza jest praca lub inne obowiązki. Nie jest prawdą, że wszyscy Polacy wykorzystują należny im urlop na wypoczynek. Profilaktyka zdrowotna w Polsce ciągle raczkuje. Pacjenci chodzą do lekarzy jak już choroba się mocno w nich zagnieździła. Dlatego też nikt nie może sobie pozwolić na czekanie na wyjazd do uzdrowiska. Dwa – trzy lata czekania to działanie na własną szkodę. Internetowa baza noclegowa pomoże w wyborze uzdrowiska zlokalizowanego nad Morzem Bałtyckim. Bardzo fajne są noclegi Dąbki. W Dąbkach można zaznać wymarzonej ciszy, a także wspaniale zorganizować swój wolny czas. Dąbki leżą na historycznym Szlaku Cystersów, dlatego też w przerwie pomiędzy wykupionymi zabiegami a leżakowaniem na plaży warto jest udać się na wyprawę mającą na celu zwiedzanie tak interesującej okolicy.

Wartościowy wypoczynek na plaży Standardem każdego pobytu są kąpiele morskie i słoneczne. W XIX wieku, kiedy to wchodziła moda na leczenie uzdrowiskowe, mówiono o kąpielach powietrznych. Może to określenie wyszło z użytku, ale klimat wsi Dąbki rzeczywiście bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie wszystkich przyjezdnych. Olejki eteryczne wydzielane przez lasy sosnowe znakomicie oczyszczają drogi oddechowe, co ma znaczenie szczególnie dla mieszkańców wielkich miast.