Czy jesteś świadomy niebezpieczeństw związanych z kitesurfingiem?

Jesteś zdecydowany, by zacząć uprawiać kitesurfing i szukasz najlepszego sposobu na rozpoczęcie nauki. Większość kitesurferów z którymi rozmawiałeś, brała lekcje, jednak szkoły kitesurfingu mogą być dość drogie dla Ciebie. Albo po prostu jesteś typem majsterkowicza, robiłeś to już wcześniej i myślisz, że możesz zrobić to ponownie, ucząc się kitesurfingu.

Ale czy możesz sam nauczyć się kitesurfingu? Chociaż jest to możliwe, aby nauczyć się na własną rękę, kitesurfing jest sportem wysokiego ryzyka, jeśli nie wiesz co robisz, a samokształcenie jest ogólnie nie warto ryzyka. Jeśli jednak jesteś zagorzałym samoukiem, upewnij się, że postępujesz zgodnie z poniższymi krokami:

  • Naucz się podstawowej teorii wiatru
  • Zacznij od latawca treningowego
  • Używaj niezawodnego sprzętu
  • Noś sprzęt bezpieczeństwa
  • Miej w pobliżu przyjaciela kitesurfera
  • Wybierz odpowiedni dzień i miejsce
  • Opracuj plan ratownictwa wodnego

Czy jesteś świadomy niebezpieczeństw związanych z kitesurfingiem?

Wśród tych, którzy rozważają naukę kitesurfingu bez żadnych lekcji, niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy z ryzyka na jakie są narażeni. Obserwując doświadczonych kitesurferów, którzy z radością żeglują po wodzie można odnieść wrażenie, że jest to łatwe i bezpieczne. Nie daj się jednak zwieść. Oto kilka przykładów rzeczy, które czasami się zdarzają:

Przeszarżowanie: wiatr jest zbyt silny w stosunku do rozmiaru latawca, wagi ciała i umiejętności latania. Popsujesz start lub stracisz kontrolę nad latawcem, zostaniesz zepchnięty z plaży, na skały, w morze (zły kierunek wiatru), a nawet w głąb lądu na budynek, drzewo lub linie energetyczne.

Chwilowy brak wiatru: Twój latawiec rozbija się i nie możesz go ponownie wystrzelić. Podchodzisz do swojego latawca, ale wiatr znowu się wzmaga, latawiec startuje i zmiata Cię z ziemi – patrz sytuacja powyżej.
Twój system szybkiego wypinania automatycznie się uruchamia (awaria sprzętu): Twój latawiec pędzi po plaży z linkami i barem za sobą, potencjalnie uderzając w kogoś (np. dziecko), a linki tną go jak nóż.

Błędy w lataniu: ucząc się, kierujesz latawiec zbyt mocno w strefę mocy, spadasz na ziemię i zostajesz wyciągnięty spod kontroli. Zawieszasz się na barze, dając latawcowi jeszcze więcej mocy. Tocząc się po podłodze, zaplątujesz ręce w linki i zostajesz poważnie skaleczony.

Niespodziewany wzrost prędkosci wiatru: Twój latawiec znajduje się w strefie neutralnej, ale pogoda się zmienia i wiatr unosi latawiec w górę, ku niebu. Nie reagujesz wystarczająco szybko i wznosisz się coraz wyżej i wyżej, aż w pewnym momencie spadasz jak worek z dużej wysokości.Rozbijasz latawiec w wodzie i nie jesteś w stanie wystartować ponownie. Wiatr jest boczny lub przybrzeżny, więc Twój latawiec ciągnie Cię równolegle do brzegu lub od niego.