Czy Odra doprowadzi do skażenia całego Bałtyku? WWF jest zaniepokojone!

Katastrofa ekologiczna na Odrze jasno pokazała nam, z jak kruchym ekosystemem mamy do czynienia. I chociaż naukowcy wciąż spekulują, co sprawiło, że jedna z największych rzek w Polsce umiera, to trzeba jeszcze zadać inne pytanie: czy zatruje nasz Bałtyk?

List otwarty WWF

Partnerzy organizacji WWF wystosowali list otwarty skierowany do rządów regionu Bałtyckiego. Apelują w nim o aktywne i stanowcze działanie w Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku. Ekolodzy obawiają się, że katastrofa ekologiczna na Odrze może w znaczący sposób naruszyć i tak już mocno zanieczyszczony ekosystem Bałtyku. A zatruwają ją właśnie rzeki wpływające do morza.

Park Narodowy na Odrze?

Katastrofa ekologiczna, do jakiej doszło pod koniec sierpnia 2022 na Odrze może być początkiem zmian na lepsze. Ekolodzy domagają się, aby na rzece utworzyć nowy park narodowy. Dzięki temu nie tylko zapewni się jej większe bezpieczeństwo, ale i doprowadzi do widocznej poprawy jakości wód. Co za tym idzie, wszystkie organizmy żywe będą bezpieczniejsze. I do morza Bałtyckiego będzie wpływać woda o wiele lepszej jakości.

Dlaczego Odra została zatruta?

Im więcej czasu mija od ujawnienia tego faktu, tym ekolodzy są coraz mocniej przekonani, że wpłynęło na to wiele czynników. Jednym z nich z pewnością był niski poziom wody i jej wysoka temperatura. Jednak to właśnie zanieczyszczenia doprowadziły do rozwoju tzw. „Złotej algi”, wydzielającej toksyny niebezpieczne dla wszystkich organizmów żywych.

Więcej informacji z regionu znadziesz na portalu trojmiejski.pl