Ciekawe fakty na temat morza Bałtyckiego

Morze Bałtyckie jest interesującym zbiornikiem wodnym z różnych powodów geologicznych, geograficznych i ekologicznych.

W tym artykule przyjrzymy się dziesięciu faktom na temat Morza Bałtyckiego, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego jest to tak wyjątkowe miejsce!

Nie jest to morze, lecz słonawy (mieszanina wody słonej i słodkiej) zbiornik wodny

Morze Bałtyckie nie jest morzem, ale nie jest też całkiem jeziorem. Jest to właściwie słonawy zbiornik wodny. Choć technicznie rzecz biorąc jest to woda słona, ilość słodkiej wody, która wpływa do Morza Bałtyckiego sprawia, że jest ono mniej słone niż wody oceaniczne. Nazwa „woda słonawa” odnosi się do faktu, że ten rodzaj cieczy zawiera mniej więcej równe ilości zarówno słodkiej, jak i słonej wody.

Jest to największe słonawe morze na świecie

Morze Bałtyckie jest największym słonawym morzem na świecie. Woda słonawa to duży zbiornik wodny, który zawiera zarówno wodę słoną, jak i słodką. Morze Bałtyckie ma niski poziom zasolenia i jest uważane za bardziej słone niż oceany, ale mniej niż inne jeziora lub morza. Oznacza to, że ma mniej rozpuszczonych soli niż ocean, ale więcej rozpuszczonych soli niż słodkowodne jeziora i rzeki.

Morze Bałtyckie jest również jednym z najważniejszych zbiorników wody słonawej w Europie, o powierzchni ponad 3 milionów kilometrów sześciennych – to mniej więcej tyle, co jezioro Ontario! Może również pomieścić około 24% więcej wody niż jezioro Erie (drugie największe jezioro pod względem objętości).

 Obecnie Morze Bałtyckie jest dokładnie badane ze względu na poziom zanieczyszczenia

Być może słyszeliście, że Morze Bałtyckie jest obecnie pod ścisłą kontrolą ze względu na poziom zanieczyszczeń, który jest wysoki. Ogólny poziom zanieczyszczeń w morzu jest w dużej mierze spowodowany przez przemysł i rolnictwo, ale jest to również problem dla ekosystemu.

Jak można sobie wyobrazić, może to być problematyczne dla zdrowia ludzkiego, zwłaszcza gdy mikroplastiki dostają się do naszego łańcucha pokarmowego poprzez spożycie ryb.

Więcej ciekawych informacji o morzu Bałtyckim znajdziesz w portalu https://rewal24.pl/.

Stanowi 0,1% całej wody na Ziemi

Morze Bałtyckie jest najmniejszym z pięciu głównych zbiorników wodnych na świecie. Stanowi mniej niż 0,1% całej wody na Ziemi.

Morze Bałtyckie jest również jednym z najpłytszych mórz na świecie i od momentu powstania było narażone na silne zanieczyszczenia, do tego stopnia, że niektóre obszary musiały zostać zamknięte dla żeglugi ze względu na poziom toksyczności.